Kas oled kunagi tundnud, et su päev möödus meeletus saginas, aga päeva lõpus tabab sind tühjus? Nagu oleksid kogu aeg midagi teinud, aga midagi justkui tehtud ei saanud? Me oleme pidevas liikumises, aga mitte alati liikumises eesmärgi suunas. Me tegutseme, aga ei loo tulemust. Küsimus on – miks? Tegutsemine annab tunde, et me kontrollime olukorda. Meie igapäev on täis tegemist: e-kirjad, koosolekud, reageerimine, väiksed ülesanded. Iga tehtud "to-do" annab kiire dopamiinilaksu – korraks …
Kuidas loobuda enesekriitikast ja õppida ennast armastama?
Kas tead seda häält oma peas, mis sind pidevalt kritiseerib? Jah, see on enesekriitika. Selles blogis vaatame, mis on eneserkiitika ja ma annan sulle 3 kontreetset sammu, kuidas sellega toime tulla. Miks me kasutame enesekriitikat? Võrdlus Esimene põhjus on võrdlemine. Enda võrdlemine teistega tähendab oma väärtuse pidevat mõõtmist teiste inimeste õnnestumiste või esinemiste põhjal. See toob kaasa oma vigadele keskendumise ja iseenda määratlemise läbi nende vigade. Samuti …
Jätka lugemist about Kuidas loobuda enesekriitikast ja õppida ennast armastama? →
Kui kaua võtab aega, et 8-kuune näeks võrevoodist väljapääsu ja kui palju aega on vaja täiskasvanul, et näha oma elus vastu vaatavat võimalust?
Räägin sulle ühe loo oma 8-kuusest tütrest ja seda ikka eesmärgiga, et ka sinul on sellest midagi õppida, pealegi lugu on minu arvates äärmiselt põnev. Kuna ma tütreke ei tahtnud öösel eriti magada ja minu kaisus olles rapsis palju, siis otsustasin panna võrevoodi enda voodi kõrvale. Samas ei tahtnud ma kogu võreseina ära võtta, sest mine tea, millal selline mürgeldis öösel kuhugi minema otsustab hakata – niisiis võtsin ära võre kolm keskmist pulka. Esimene, kes augu avastas, oli meie koer, …
Kuidas lõpetada õhtune ülesöömine?
Vaatamata meie parimatele kavatsustele tervislikult toituda ja oma toidukordadest kinni pidada, toovad õhtutunnid sageli endaga kaasa ihade, kiusatuste ja lõpuks ülesöömise keerise. See on nõiaring, mis sunnib meid tundma süüd, loob füüsilist ebamugavust paisunud kõhu näol ja sunnib tõdema, et oleme läbikukkunud. Kogu see nõiaring tekitab küsimuse, miks me lihtsalt ei suuda pärast pimeduse saabumist suupistete ja maiustuste sireenilaulule vastu panna. Mis seda käitumist tekitab ja mis …
Mida tuleks teada enesejuhtimisest?
Olen olnud üle poole oma tänasest elust mitte-enesejuhtija. Ma ei teadnud, kuidas end aidata tegutsema, kui tegevus tundus ebamugav. Isegi e-kirja kirjutamine ei olnud sageli tegevus, mida oleksin saanud kergusega teha. Rääkimata telefoniga helistamisest või võõra inimese kõnetamisest. Oma soovide või mõtete avaldamine avalikul koosviibimisel oli range "ei". Ometigi tahtsin ma enamat, sest selline piiratus rõhus ega lubanud mul liikuda oma tegelike soovide poole. Ettevõtjaks hakkamine …
Kas meie teadmised toitumise kohta on ikka ajakohased?
Toitumisega pole mul olnud vajadust kunagi tegeleda. Olen üks nendest inimestest, kes sööb kõike. Toidu juures on minu jaoks ainus mure olnud – kas keegi teeks mulle toidu valmis. Vahemärkusena peaksin siiski märkima, et see kõik ei sisalda kiirtoitu ega ka valmistoitu, mida mikrouunis soojendada. Pigem on jutt ikka igasugustest isetehtud roogadest. Minu jaoks pole aga oluline on see riis, tatar või kartul, keedetud, praetud või mõnel muul viisil valmistatud. Ühesõnaga mitte mingit olulist …
Jätka lugemist about Kas meie teadmised toitumise kohta on ikka ajakohased? →
Millist tähendust omab tegelikult sõnapaar “elu õppetund”?
Peaaegu iga kord, kui keegi kirjeldab mulle oma soovimatut olukorda, kuulen ma teda ütlemas – see on õppetund. Sageli mõeldakse selle all midagi, mis juhtus minevikus, eriti just neid detaile selles sündmuses, fakte, mis juhtus. Justkui sündmus ise, oleks pidanud mulle midagi õpetama. Haruldane ei ole ka tõdemus, et ei teata, mis see õppetund siis oli. Võttes eelneva lõigu kokku näeme, et seda laadi õppetunni otsimine on asjatu ja kasutu, sest me ju ei õpi nii midagi. Mis siis on õppetund? Kui …
Jätka lugemist about Millist tähendust omab tegelikult sõnapaar “elu õppetund”? →
Kuidas leida aega, kui aega ei ole?
Hiljuti vestlesime sõbrannaga oma tegemistest ning rääkisin talle oma eesmärgist blogida iga nädal. Tema küsis seepeale: Kuidas sa seda teed? (teades, et mul on kaks väikest last 1- ja 3-aastane). Ma ise polnud sellele mõelnud. Ühe blogi kirjutamine nädalas pole ju mingi suur asi (siiski võtab see kokku päris mitu tundi aega). Ja iga väikese lapse vanem teab, et nende tulevaste tegijate kõrvalt aega endale leida on tõeline katsumus. Samuti polnud ma mõelnud sellele, kuidas ma siis ikkagi selle …
Edasilükkamise põhjuseks ei ole aja puudus
Minu elu on olnud tõeliselt lihtne. Ühelt poolt kartsin tegutseda, teiselt poolt kurtsin, et eesmärgid ei täitu. Ei midagi keerulist. Nüüd on palju keerulisem. Tahtmisi on palju, selgust tegutsemiseks ka, kuid keeruline on kõiki neid ülesandeid järjekorda panna. Isegi sellest väljakutsest sain üle, et 5-15 minuti kaupa tegutseda. Tuleb välja küll, kuigi väikeste eranditega. Aga mida siis ikkagi päeva fookuseks valida, mida 15 minuti kaupa edasi arendada saab? Mitut fookust võtta ei saa, seega …
Jätka lugemist about Edasilükkamise põhjuseks ei ole aja puudus →